Black Lives Matter. Co Ty możesz zrobić? Jak możesz pomóc?

Black Lives Matter. Co Ty możesz zrobić? Jak możesz pomóc?

Od kilku dni prawdopodobnie obserwujesz nowe newsy w sprawie protestów w USA, nowe artykuły dotyczące rasizmu, swoich ulubionych influencerów dołączających do akcji #blackouttuesday oraz wrzucających do mediów społecznościowych posty, które mówią: Black Lives Matter.

Powodem tego, jest wstrząsająca śmierć George’a Floyda – Afroamerykanina, który został brutalnie zamordowany przez białego policjanta w stanie Minnesota 25 maja 2020 roku.

Rasizm w USA jest ogromnym problemem – dyskryminacja ze względu na kolor skóry jest tam obecna na poziomie indywidualnym, instytucjonalnym i strukturalnym. W dużym skrócie oznacza to, że osoby czarnoskóre doświadczają przemocy i wykluczenia ze strony instytucji państwowych (np. policji), systemu ochrony zdrowia czy systemu edukacji, których osoby białe nie doświadczają. George Floyd nie był wobec tego pierwszą osobą, która została zamordowana przez amerykańską policję – tak brutalnie potraktowanych ludzi jest bardzo wiele. Nie zawsze dochodzi do najgorszego, ale bardzo często policja kierowana uprzedzeniami bezpodstawnie stosuje przemoc wobec osób czarnoskórych.

Warto dodać, że takie akty dyskryminacji dzieją się nie tylko w USA. Również w innych krajach, policja nadużywa swojej pozycji i “władzy” stosując przemoc wobec osób najbardziej wykluczonych. Być może, część osób w Polsce myśli, że “ten problem” nas nie dotyczy. Ale on zdecydowanie nas też dotyczy. I Ciebie, i mnie.

Pomimo tego, że w Polsce społeczeństwo ma inną strukturę niż to w USA, a w dodatku nie jest tak bardzo zróżnicowane pod względem etnicznym czy kulturowym, to przecież wiemy doskonale, że żyją tutaj, mieszkają, pracują i uczą się osoby o różnych kolorach skóry i różnym pochodzeniu. Kiedy pracowałam w Migrant Info Point w Poznaniu, kilka razy uzyskałam zaufanie osób, które powiedziały mi, że ze względu na to, iż ich kolor skóry jest inny niż biała, nie tylko doświadczają na ulicach nieprzyjemnych spojrzeń, ale także jawnej dyskryminacji i mowy nienawiści. Czasami również ze strony instytucji, które mają chronić, a nie zagrażać.

Rasizm dotyczy nas wszystkich – nie ważne, czy jestem biała, czy czarnoskóra. Często spotykamy się z takim przekonaniem, że “rasizm jest problemem osób o innym kolorze skóry niż biała”, tak samo, jak “seksizm to problem kobiet” i tak dalej. Takie myślenie zakłada, że ja jako osoba, która nie należy do mniejszości, czy grupy wykluczonej nie jestem częścią problemu. W dodatku, to osoby z tej mniejszości/grupy wykluczonej mają walczyć o swoje prawa i to one mają zmieniać rzeczywistość, żeby problem zniknął. Niestety taki sposób myślenia jest błędem. To właśnie ja, będąc biała, mogę działać, mogę coś zmienić. Na początek mogę przyznać, że jestem częścią społeczeństwa, które ma ten straszny problem. I wobec tego, ja jestem częścią tego problemu i mogę w aktywny sposób zmieniać tę rzeczywistość, żeby osobom, które wyglądają inaczej niż ja, żyło się w moim mieście, kraju i na świecie, tak samo dobrze i komfortowo jak mi.

Co więcej, morderstwo George’a Floyda oraz innych czarnoskórych Amerykanów, niestety pokazuje nam do czego prowadzi uprzedzenie i “nieleczona” dyskryminacja, do czego prowadzi ignorancja i brak edukacji. Więc, jeżeli chcemy temu przeciwdziałać, to warto zacząć już teraz i nie bać się edukować siebie i innych. Jak możesz pomóc? Co możesz zrobić już teraz, jeżeli mieszkasz np. w Polsce? Oto propozycja recepty na to, w jaki sposób możesz efektywnie

1. Zaczynamy od siebie!

Jak zawsze z efektywną zmianą bywa – zaczynamy od siebie! Zaakceptuj problem i zastanów się, czy Ty masz jakieś uprzedzenia wobec osób czarnoskórych? Bardzo możliwe, że masz.  To nie znaczy, że jesteś złym człowiekiem. Ale to znaczy, że kultura w jakiej żyjemy przekazuje nam pewne informacje o tym, w jaki sposób mamy myśleć o osobach, które wyglądają inaczej niż my oraz, w jaki sposób mamy się wobec tych osób czuć. Wychowujemy się w rasistowskiej kulturze – powiedzenia takie, jak “sto lat za Murzynami” pokazują, że nieświadomie wzrastamy w przekonaniu, że “biały kolor skóry jest lepszy, bardziej wartościowy”. Warto więc przekonać się do empatii i uważności nad naszymi własnymi uprzedzeniami i tego, co wzięliśmy z kultury do naszego postrzegania świata.

2. Edukuj się.

Poszukaj źródeł swoich uprzedzeń. Zrozum, czym jest rasizm i, z czego wynika. Sięgnij po książkę, podcast lub artykuł. Na początek polecam:

➡️ Why Racism Is the Biggest Issue in America ➡️ https://www.youtube.com/watch?v=kbmcZwPYG2Y

➡️ Let’s get to the root of racial injustice | Megan Ming Francis ➡️ https://www.youtube.com/watch?v=-aCn72iXO9s

➡️ Jak się dorasta w Polsce będąc czarnym chłopakiem | Benjamin Diamouténé ➡️ https://www.vice.com/pl/article/vvjxva/jak-sie-dorasta-w-polsce-bedac-czarnym-chlopakiem

➡️ podcast Bezwstydne, odc. “Wszyscy jesteśmy rasistami” ➡️ https://soundcloud.com/user-933744987/wszyscy-jestesmy-rasistami

3. Rozmawiaj z innymi.

Nawiąż dialog i nie bój się pytać. Jeżeli tylko masz dobre intencje – zadawanie pytań nie jest wcale głupie. Nie musisz wiedzieć wszystkiego, ale unikanie tematu na pewno niczego nie zmieni.

4. Reaguj na akty dyskryminacji i przemocy.

Jeżeli jesteś świadkiem rasistowskiego ataku, czy mowy nienawiści nie pozostawaj bierny/bierna. Pamiętaj, że nie pomagając w żaden sposób osobie atakowanej, stajesz tak naprawdę po stronie agresora. Reaguj także na rasistowskie komentarze i zgłaszaj rasistowskie wpisy w internecie.

5. Wesprzyj finansowo.

Wesprzyj organizacje pozarządowe, które nieustannie walczą o utrzymanie podstawowych praw człowieka osób o różnych kolorach skóry:

➡️ w USA np. ACLU Minnesota ➡️ https://www.aclu-mn.org/en/donate
➡️ w
Polsce:
Stowarzyszenie Interwencja Prawna

Polskie Forum Migracyjne

Migrant Info Point

6. Bądź zawsze otwarta/y i uważna/y.

Niestety niedługo serwisy informacyjne, social media i wiadomości zajmą się kolejną sprawą na świecie. Ale to nie znaczy, że problem zniknie lub zostanie rozwiązany. Przeciwdziałanie dyskryminacji polega na naszym ciągłym rozwijaniu empatii, ciągłym uczeniu się, wsłuchiwaniu się w głos osób czarnoskórych oraz osób o innych kolorach skóry, które doświadczają tego, czego ja (i być może Ty) nigdy nie doświadczę. Dołóż swoją cegiełkę do zmiany.

PS Jako trenerka antydyskryminacyjna, ja również cały czas się uczę. Jeżeli chcesz coś dodać do artykułu lub uważasz, że coś powinno być w nim zmienione – koniecznie daj znać!