Jak zmierzyć impact w Twoim NGO? Szybki przewodnik.

Jak zmierzyć impact w Twoim NGO? Szybki przewodnik.

Kolejny dzień przepełniony pracą. Liczne godziny spędzone na rozmowach z osobami, które potrzebują Twojego wsparcia. Wieczorne spotkania zespołu. Bardzo często to cały dzień pracy, który następuje po Twojej pierwszej pracy. Jeszcze częściej to praca właściwie na pełen etat, za którą nie otrzymujesz żadnej zapłaty. A jednak poświęcasz swój czas, bo chcesz, żeby to, co robisz zadziałało, chcesz coś zmienić i wierzysz, że to właśnie Twoja praca to zmieni.

Brzmi znajomo? Niezależnie od tego, w jakiej części świata obecnie żyjesz – praca i życie aktywisty, osoby, która tworzy NGO lub projekt społeczny, pracownika socjalnego i przedsiębiorcy społecznego wyglądają całkiem podobnie. To praca niezwykle trudna, napędzana głównie chęcią społecznej zmiany. Ty oraz Twój zespół z misją, z pomysłem, który ma zadziałać. Ale skąd właściwie wiadomo, że Wasze działania dokonują prawdziwej zmiany?

To nie jest proste pytanie. Możesz czuć się nim zaatakowany/zaatakowana. Przecież codziennie poświęcasz tyle czasu na swoją pracę. Jednak – chociaż czasami wydaje się to tak bardzo trudne – zdecydowanie opłaci się to Tobie oraz Twojemu zespołowi, jeżeli zatrzymacie się na chwilę i zbadacie to, co właściwie robicie oraz to, czy rezultaty Waszych działań przybliżają Was do osiągnięcia zmiany, na której tak bardzo Wam zależy. I czy sposób, w jaki działacie jest tym najbardziej efektywnym z możliwych?

Mówiąc inaczej: to, co powinieneś/powinnaś zrobić to zdefiniować impact społeczny Twojej organizacji i zmierzyć go.

Czym jest impact społeczny? Wyrażenie to pochodzi od angielskiego słowa “impact” i oznacza “wpływ”. Jeżeli zaczniesz szukać tego słowa w Internecie, znajdziesz około 1,800,000,000 wyników. Skupmy się więc na jednej, podstawowej i bardzo prostej definicji.

Impact społeczny/wpływ społeczny to konkretna i zdefiniowana zmiana, która jest spowodowana poprzez aktywności lub usługi dostarczane przez NGO/projekt społeczny/przedsiębiorstwo społeczne osobie, społeczności lub całemu społeczeństwu. Ta zmiana może być krótko – lub długoterminowa.

Impact społeczny to zmiana, którą możesz w jakiś sposób zmierzyć. Ta pozytywna zmiana ma wpływ na ludzi, których wspierasz. Jest to efekt tej ciężkiej pracy, którą wykonujesz dniami i nocami.

W zależności od tego, czym zajmuje się Twoja organizacja, zdefiniowanie Twojego impaktu może być trudniejsze lub łatwiejsze. Ale jest to pierwszy krok do tego, żeby osiągnąć większą zmianę Twoimi działaniami. Może to zabrać trochę czasu, ale na pewno będzie warto. Kiedy zdefiniujesz i zmierzysz swój impact, możesz zobaczyć, jakie są szybkie, natychmiastowe wyniki Twoich działań oraz czy zmiana jest tak naprawdę długotrwała. To jest właśnie prawdopodobnie najważniejsze dla Ciebie, kiedy pracujesz nad jakimś problemem społecznym – chcesz mieć pewność, że docierasz do odpowiednich osób, których ten problem dotyka oraz chcesz ten problem rozwiązać i zobaczyć, że Twoje rozwiązanie ma sens oraz działa w długofalowej perspektywie.

No dobra – usiądź ze swoim zespołem i przejdź przez 7 kroków mierzenia impactu społecznego Twojej organizacji. Gotowy/gotowa?

1. Jaki problem chcesz rozwiązać?

Bądź tak dokładna/dokładny, jak tylko się da. Jeżeli pracujesz z uchodźcami/uchodźczyniami – czy problemem, który chcesz rozwiązać jest brak możliwości integracji z lokalną społecznością? Czy brak możliwości nauki lokalnego języka? A może problemem jest dyskryminacja wobec tej grupy osób? Na którym problemie chcesz się skupić? Oczywiście, te zagadnienia nie wykluczają się wzajemnie, ale w zależności od tego, nad którym aspektem się pochylisz, będą one wymagały (przynajmniej lekko) innego podejścia.

2. Jakie jest rozwiązanie tego problemu?

Tak, najprawdopodobniej istnieje wiele rozwiązań. Ale pomyśl bardziej szczegółowo. Jakie jest Twoje rozwiązanie? Czy rozwiązaniem jest edukacja? Super. Ale jaka edukacja? Warsztaty? Kurs online? Zmiana podstawy programowej w szkołach?

3. Jak wygląda sukces Twojego NGO?

Innymi słowy: jeżeli już osiągniesz swój cel – jacy będą ludzie w Twoim kraju/społeczności/na tej planecie? Jeżeli ludzie przestaną dyskryminować innych – czy Twój cel jest osiągnięty? A może Twój cel jest osiągnięty wtedy, kiedy ludzie będą mieć wiedzę na temat migracji? Pamiętaj, żeby być realistycznym w swojej wizji. Nie myśl tutaj o perfekcyjnym, idealnym świecie. Pomyśl o tym, jaka zastosowanie Twojego rozwiązania będzie wyglądało w dzisiejszym świecie.

4. W jaki sposób zmierzysz ten sukces?

Zmiana zaszła, ale skąd będziesz to wiedzieć? Potrzebujesz pewnych wskaźników impactu, żeby to wiedzieć. Tak samo, jak mierzymy temperaturę używając stopni Celsjusza, żeby wiedzieć, czy na dworze jest ciepło, czy zimno, tak samo potrzebujemy czegoś podobnego do zmierzenia zmiany. Oczywiście, nie każda zmiana jest łatwa do zmierzenia. Właściwie, jest to niesamowicie trudne wyzwanie. Ale pomyśl – jaki może być wskaźnik impactu dla Twoich działań? Być może jest to liczba osób, które wzięły udział w Twoim wydarzeniu? A może liczba osób, która po Twoim programie integracyjnym znalazła pracę? Nauczyła się języka?

5. W jaki sposób będziesz śledzić wskaźniki impactu? Jak często?

Kiedy już zdefiniujesz, co będziesz mierzyć, musisz zastanowić się jak to zrobić. Czy będziesz przeprowadzać wywiady? A może tylko monitorować dane z Twojej strony internetowej? Będziesz to robić co miesiąc? Co tydzień? Bądź realistyczny i wybierz to, co najlepiej pasuje do Twojego celu.

6. Sprawdź, zakwestionuj i ulepsz.

Wszystkie kroki zaliczone? Świetnie! Ale nasza przygoda nie kończy się tutaj. Zaproś osoby z Twojej organizacji, jak i spoza niej, aby dały Ci feedback. Zadaj pytanie: czy sposób, w jaki mierzymy impact, pokazuje nam wyniki, na których najbardziej nam zależy? Czy to jest efektywne? Jeżeli odpowiedź brzmi nie – ulepsz to. Jeżeli odpowiedź brzmi tak – sprawdź ponownie za jakiś czas i pomyśl, jak możesz sprawić, żeby system działał jeszcze lepiej.

7. Podziel się i pokaż światu.

Masz swoje pierwsze wyniki? W końcu widzisz, jaki impact ma Twoja organizacja? Pokaż go światu – wrzuć dane na swoją stronę internetową, wspomnij podczas wydarzeń oraz wśród innych osób. Dzięki temu, Twoja organizacja będzie bardziej transparentna i może to zachęcić innych, żeby wspierać Twoje działania, jeżeli zobaczą, że zmiana, do której dążysz, jest faktycznie możliwa!

Gratulacje! Udało Ci się przejść przez cały proces. Jedyna obietnica w tym wszystkim jest taka, że ta droga będzie trudna i znalezienie precyzyjnych odpowiedzi na złożone i skomplikowane problemy, z którymi na pewno się zmagasz, często wydaje się niemożliwe. Jednakże, jeżeli już zdefiniujesz impact i zmierzysz go, możesz zauważyć sposoby, w jakie Twoja organizacja może się rozwijać i, co najważniejsze, gdzie warto poświęcić Twój czas i energię?

To wszystko może zaoszczędzić Ci sporo frustracji i czasu, skupić Twoją uwagę na tym, co liczy się najbardziej – zmianie, którą chcesz zobaczyć w świecie.

Po więcej – skocz do zakładki Dla organizacji i przeczytaj o warsztatach, które oferujemy.