z dziećmi i młodzieżą o rasizmie?

Czy wiesz, że:

 • 43% osób, które przyjechały do Polski z krajów Afryki Subsaharyjskiej doświadczyło przestępstwa z nienawiści (przestępstwo motywowane uprzedzeniami)? 
 • takich samych przestępstw doświadczyło aż 18,5% osób pochodzących z Ukrainy?
 • 65% Polaków i Polek deklaruje niechęć do osób pochodzenia arabskiego, a aż 57% do Romów i Romek? 

Rasizm, czyli nierówne traktowanie ze względu na kolor skóry, ale także pochodzenie dotyka w Polsce osób, z którymi mamy codziennie do czynienia. Nie tylko migrantów i migrantki, ale także osób, które mieszkają tu od urodzenia. To nasi uczniowie/uczennice, sąsiedzi, sprzedawca w sklepie, Twoja współpracowniczka, wykładowca uniwersytetu. Rasizm bywa intencjonalny i specjalnie wymierzony, żeby zranić, a czasami jest nieświadomy i z pozoru niewidoczny, wynikający z niewiedzy. Bez względu na to, z jakim typem dyskryminacji rasowej mamy do czynienia, osoba jej doświadczająca odczuje tego konsekwencje.

Jaki jest

Sobota, 6 marca, godz. 16.00 – 19.00

 • Stereotypy, uprzedzenia świadome i nieuświadomione, 
 • Mikroagresje i ich konsekwencje w stosunku do dzieci i młodzieży.

Niedziela, 7 marca, godz. 16.00 – 19.00

 • Czym jest rasizm i, kogo dotyczy? 
 • Dlaczego warto w szkole rozmawiać o rasizmie? Jak mądrze to robić?
 • Przeciwdziałanie nierównościom w szkole oraz reagowanie na rasizm.

jest warsztat?

Dla nauczycieli_ek, edukatorów_ek, rodziców oraz wszystkich, którzy pracują z dziećmi i młodzieżą. 

Czego się

 • Zdobędziesz wiedzę na temat rasizmu, stereotypów, uprzedzeń i dyskryminacji, 
 • Poznasz kilka ćwiczeń i metod, które pozwolą Ci porozmawiać ze swoimi uczniami/uczennicami o rasizmie, 
 • Nauczysz się, w jaki sposób możesz nawiązać do tematu dyskryminacji rasowej podczas lekcji historii, czy języka polskiego albo w nauczaniu początkowym, 
 • Poznasz sposoby reagowania na akty rasizmu oraz mikroagresje. 

Ile to

Koszt wzięcia udziału w warsztacie wynosi 150 zł za osobę. W tej cenie zawierają się: 6 godzin zegarowych warsztatów na platformie Zoom, materiały dostępne w formie PDF, zaświadczenie uczestnictwa. 

Po wypełnieniu poniższego formularza zgłoszeniowego dostaniesz od nas email ze wszystkimi informacjami. Koniecznie sprawdź swoją skrzynkę mailową!

Poznaj

1

Noemi Ndoloka Mbezi

Urodziła się w Szubinie w 1989 roku. Ukończyła filologię polską i dziennikarstwo na Uniwersytecie Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy. Edukatorka i aktywistka. Jedna z założycielek grupy Czarne Jest Polskie. Inicjatorka akcji #dontcallmemurzyn. Mieszka w Londynie, gdzie pracuje jako pedagog. 

Aleksandra Jarocka

Założycielka i trenerka Alleverse Edukacja Pozaformalna. W latach 2015 – 2019 pracowała w Migrant Info Point w Poznaniu, zajmując się przeciwdziałaniem dyskryminacji i przemocy ze względu na płeć, integracją społeczną migrantów i migrantek oraz edukacją na rzecz antydyskryminacji i różnorodności kulturowej.

Współpracowała m. in. z Fundacją Teach For Poland, Uniwersytetem im. Adama Mickiewicza oraz Polskim Forum Migracyjnym, Ośrodkiem Doskonalenia Nauczycieli w Poznaniu, HochDrei e.V. w Poczdamie, a także z Muzeum Imigracji w Sao Paulo (Brazylia).