Z czym mierzą się migranci i uchodźcy?

Z czym mierzą się migranci i uchodźcy?

Wielu młodych ludzi decyduje się na wyjechanie do większego miasta ze względu na rozpoczęcie studiów lub znalezienie pracy. Zdecydowanie częściej pozostają w obrębie tego samego kraju, gdzie język i kultura pozostaje bez zmian. Jak wygląda sytuacja, gdy podejmujesz decyzję, by zamieszkać tam, gdzie nie rozumiesz języka, jakim posługują się mieszkańcy?

Znajdujesz się w nowym dla Ciebie miejscu. Jakie mogą towarzyszyć Ci uczucia? Lęk, dezorientacja, ciekawość, osamotnienie. Super, jeśli znajdujesz się w tym miejscu z kimś, kto może być dla Ciebie wsparciem, ale nie zawsze tak jest. Ludzie często decydują się na wyjazd w pojedynkę. Zatem jesteś w innym kraju, innym mieście, wśród innych ludzi. Być może i Ty wyglądasz inaczej – masz ciemniejszą karnację, bardziej skośne oczy – też jesteś postrzegany jako „inny”, z przyklejoną łatką „migrant” albo „uchodźca”.

Migrant a uchodźca – co ich łączy, a co dzieli?

Zacznijmy od początku – kim jest migrant? To osoba, która przemieszcza się w obrębie albo własnego kraju, albo zmieniając państwo. Najczęstsze motywacje, to poszukiwanie pracy albo chęć dołączenia do rodziny, która stacjonuje w danym miejscu. Część migrantów przemieszcza się z własnej woli, inni natomiast są przymuszeni do wprowadzenia takiej zmiany w swoim życiu, a spowodowane może to być chociażby trudną sytuacją finansową. Migracje możemy rozdzielić na legalną – czyli pozwolenie na pracę i przebywanie w danym kraju oraz nielegalną – w momencie, gdy pobyt odbywa się bez pozwolenia ze strony państwa.

Źródło: Urząd do Spraw Cudzoziemców

423 tys. cudzoziemców, którzy 1 stycznia 2020 r. posiadali ważne dokumenty pobytowe, największe grupy stanowili obywatele: Ukrainy – 214,7 tys. osób, Białorusi – 25,6 tys., Niemiec – 21,3 tys., Rosji – 12,5 tys., Wietnamu – 12,1 tys., Indii – 9,9 tys., Włoch – 8,5 tys., Chin – 8,5 tys., Wielkiej Brytanii – 6,3 tys. oraz Hiszpanii – 5,9 tys[1].

Niezmiennie najwięcej cudzoziemców posiada zezwolenia na pobyt czasowy (maksymalnie do 3 lat). W ubiegłym roku liczba osób z tego typu dokumentami wzrosła z 202,7 tys. do 241,6 tys. Grupa obcokrajowców uprawnionych do pobytu stałego zwiększyła się natomiast z 69,3 tys. do 78,4 tys. osób.

Źródło: www.migracje.gov.pl

Około 57 % cudzoziemców posiadających ważne zezwolenia na pobyt w Polsce to osoby w przedziale wiekowym 20 – 39 lat, prawie 26 % w przedziale 40 – 59 lat, a 12 % poniżej 20. roku życia. Najbardziej popularnymi regionami są województwa: mazowieckie – 117 tys. osób, małopolskie – 45 tys. os., dolnośląskie – 34 tys. os. oraz wielkopolskie – 33,5 tys. os[2].

Bazując na danych udostępnionych przez Amnesty International najwięcej migrantów z całego świata żyje w Europie (72 miliony), w Azji (71 milionów) oraz Ameryce Północnej (53 miliony).

Różnica między migrantem a uchodzą jest taka, że uchodźca to osoba, która uciekła z własnego kraju, gdyż najpewniej spotkała się z łamaniem praw człowieka, prześladowaniem z powodu tego kim jest lub w co wierzy. Wynika z tego, że władze kraju nie będą (lub nie mogą) jej chronić. Wyjściem z tej sytuacji jest ubieganie się o międzynarodową ochronę, którą może znaleźć w innym państwie.

Wsparcie dla cudzoziemców

Amnesty International od wielu lat pracuje na rzecz uchodźców i migrantów: poczynając od pomocy, by chronić uchodźców przed ponownymi prześladowaniami, które mogą mieć miejsce w państwie, do którego przybyli, kończąc na ochronie migrantów przed ich wykorzystywaniem i nadużyciami, z jakimi mogą się spotkać ze strony pracodawców czy przemytników.

Ponad 1500 uchodźców i migrantów straciło życie, próbując przeprawić się przez Morze Śródziemne do Europy w pierwszych siedmiu miesiącach 2018 roku – poinformowało Biuro Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych ds. Uchodźców (UNHCR)[3].

Według informacji organu ONZ od początku roku do Europy przez Morze Śródziemne przedostało się ok. 60 tys. migrantów. To o 50 % mniej, niż w tym samym okresie w 2017 roku[4].

Według UNHCR najwięcej migrantów przybyło do Hiszpanii, która przyjęła ok. 23,5 tys. uchodźców. Wcześniej rolę lidera pełniły Włochy, które jednak w ostatnich dwóch miesiącach zdecydowały się zamknąć swoje porty dla statków z migrantami[5].

Co możesz zrobić?

Ostatnie badanie przeprowadzone przez Amnesty International dotyczące przeanalizowania stosunku społeczności do uchodźców na świecie pokazuje, że 80 % z ankietowanych jest gotowych na przyjęcie uchodźców w swoich krajach, społecznościach, a nawet w swoich domach. Niestety, w Polsce wskaźnik ten wynosi jedynie 56%[6].

Czy możemy podjąć działania jako poszczególna jednostka? Oczywiście! Tutaj: https://amnesty.org.pl/akcje/uchodzcy/  możesz podpisać petycję, której celem jest:

– wspólne domaganie się aby ludzie, którzy zostali zmuszeni do opuszczenia swoich domów mieli zagwarantowane bezpieczne i legalne drogi oraz przesiedlenia;

– odpowiednie przyjęcie ludzi, którzy uciekają przed wojną i prześladowaniami;

–głośna obrona praw uchodźców i domaganie się tego samego od mojego rządu.

Pamiętaj! 1,2 miliona uchodźców na świecie pilnie potrzebuje przesiedlenia[7]. Zjednoczmy siły, aby pomóc!

Baśka

[1] https://bit.ly/2WwzZfr [stan na 19.12.2020r.]

[2] Ibidem.

[3] https://bit.ly/38hD48C [stan na 19.12.2020r.]

[4] Ibidem.

[5] Ibidem.

[6] https://amnesty.org.pl/kampanie/witamy/ [stan na 19.12.2020r.]

[7] Ibidem.